середа, 21 січня 2015 р.

Наполеон заходу


Антоніо де Падуа Марія Северіно Лопес де Санта-Анна-і-Перес-де-Леброн, більш  відомий як просто Санта Анна або ж «Наполеон заходу» народився 21 лютого 1794 року в містечку Халапа (Нова Іспанія) в поважній колоніальній сім’ї. Оскільки родина належала до середнього класу і мала певні статки, то Санта Анна зміг отримати освіту. У віці 16 років його відправили до піхотного полку, де ставши кадетом, він декілька років провів воюючи проти Мексиканських повстанців, котрі виборювали незалежність від Іспанії.

понеділок, 12 січня 2015 р.

Недоречні атрефакти. Диск Сабу або імітація з каменю



Почнемо з історії його знайдення:
У 1936 році, єгиптолог Уолтер Брайен Эмерай, під час розкопок Мастаба Сабу (могила в Саккарі, Єгипет), виявив диск, розділений на три частини. Сабу був сином Фараона Анедджиба (п'ятий правитель першої династії стародавнього Єгипту). Цей загадковий диск був знайдений серед глиняного посуду, кісток і декількох інших кам'яних об'єктів, які Сабу забажав узяти з собою до потойбічного життя.

Цікаве про гладіаторів (Частина перша)



Хто в дитинстві дивився мультфільми про Астерікса та Обелікса? Мабуть всі… І тоді, напевне, всі памятають епізод, коли два героя потрапили до Колізею, потім прозвучало легендарне: «Аве, Цезарю, приречені на смерть вітають тебе!», ну а далі… а далі все по «плану». А чи знаєте ви, що бої гладіаторів не були варварським побоїщем, а тогочасним видом спорту – боротьбою; чи знали Ви про те, що існували різні види боїв, типи гладіаторів; про те, що гладіатори-ветерани дуже цінувалися у римському війську? Саме такі цікавинки я й розповім сьогодні, однак цей "список" ми дещо поповнимо!

середа, 7 січня 2015 р.

Революція рабів

Єдиним повстанням рабів, котре увінчалось успіхом, було повстання чорношкірих у Французькій колонії Сан-Домінго (1791-1803 рр.) основним результатом якого стало утворення нової держави Гаїті.
Колонія Сан-Домінго, що розташувалася на острові Гаїті (Карибське море), з 1659, по 1804 роки належала Франції, після того, як французькі війська захопили західну частину острова Еспаньола, котрий, у свою чергу, належав Іспанії ще від 1492 року. Ця колонія (Сан-Домінго), була однією з найважливіших, оскільки в ній вироблялось понад 40% усього цукру в світі. Зрозуміло, що на острові розташовувались цукрові плантації, на яких, у свою чергу, працювало понад 500 тисяч чорношкірих рабів (їх работоргівці постійно завозили з Африканського континенту). На невільників приходилось лише 40 тисяч «білих».

понеділок, 5 січня 2015 р.

"Винайдення" вогню



Що ж це таке «Вогонь»?  Як говорить Вікіпедія: «Це швидке горіння, котре супроводжується значним виділенням тепла та світла, полум'ям і димом. У вузькому значенні вогонь — це полум'я, сукупність розпечених газів, що виділяються у результаті процесу горіння».
Та розглядати цей термін з точки зору хімії я не буду, адже навіть назва цієї статті говорить сама за себе: "Відкриття вогню". Як довели дослідження багатьох істориків та археологів, вогонь був відомий людям ще 1 млн. років тому.

Як відкормлювали гладіаторів



Крім тренувань до плану підготовки гладіаторів входив інтенсивний догляд за шкірою (за допомоги масажу та ванн). Однак особливу увагу приділяли харчуванню. Для того, щоб активно нарощувати м'язи, гладіатори їли багато ячменю (hordeum). За це вони отримали прізвисько "пожирачі ячменю" "hordearii".

Парадокси історії, роздуми

Спочатку кам'яний вік, потім залізний... і так далі: спочатку камінні молоти, сокири, потім, мечі, катапульти, мотики, лопати, порох, і нарешті лазер. А якщо розвиток людини був зовсім не таким, а якщо поряд з усім відомими цивілізаціями існували більш розвинені, ну скажімо... на епоху. Цікаво, що у такому разі будуть говорити наші всезнаючі вчені? А свідчень, різних, багацько, як матеріальних, так і письмових (їх називають «недоречні артефакти»).